Tuesday, June 24, 2008

Euro 2008 (2)

Yıllarca Manchester United'ın Bayern Munih'e son dakikada 2 gol atıp sampiyonlar ligi şampiyonu olduğu maç konuşuldu mucize diye. Bundan daha mucizesi de olabiliyormuş demek ki. Arka arkaya 3 defa geriden gelip kazanmak harika. Bütün futbol dünyası yıllarca bunu konuşacak kesin. Özellikle 119. dakikada gol yiyip moral o kadar bozulmuşken tekrar o golü atabilmek muhteşem bişey. Zaten herkes farkında. Hırvatların moral bozukluğu da gerisini getirdi bize.

Almanya Portekiz'i fizik açıdan ezdi ve rahat tur atladı. Şimdi bize karşı da en büyük kozları bu olacak. Bizim de fizik açıdan güçlü İsviçre ve Çek Cumhuriyeti'ne karşı ne kadar zorlandığımızı düşününce şansımız az görünüyor. Ama yine maç sonlarına 70. dakikaya kadar falan gol yemeden getirebilirsek kondisyonumuzun iyi olması sayesinde son dakikalarda biraz daha üstün oynayıp gol atabiliriz belki. Ama bu sefer elenicez gibi geliyor. Çünkü futbol falan oynamıyoruz. Defansımızın ortası çok eksik. Muhtemelen Hakan Balta stoper oynayacak. Ne kadar dayanabileceği çok önemli. Yan toplarda çok zayıfız, Rüştü'nün en zayıf yönü de o. Almanların da en güçlü yanı yan toplar. Çok zor olacak.

İspanya-İtalya maçı çok kaliteliydi. İtalya defansı ilk maçlarda çok kötüydü ama sonra toparlamışlar. İspanya'ya karşı çok iyi savunma yaptılar. Fernando Torres ve David Villa'ya top göstermediler. Ama hücumları çok zayıftı. Yine de Luca Toni'nin ortalığı karıştırdığı bir hava topu sonrası golü atacaklardı neredeyse Camoranesi ile. Ama Casillas refleksleri en iyi kaleci şu anda tüm dünyada. Önce Camoranesi'yi sonra da 2 penaltıyı kurtarıp İspanya'yı tur atlattı. İspanya daha fazla zevk veriyor. Onların tur atlamasına sevindim.

Biz ne kadar mucize yarattıysak Rusya da o kadar sürpriz yaptı. Ama haklarıydı tur. Hollanda gruptaki maçlarından çok farklıydı. Hiçbirşey oynayamadılar. Aslında Rusya oynatmadı. Hollanda'nın defansı zayıftı ve Ruslar da oyunu orada oynamayı başardı. Çok hızlı çıkıyorlar hücuma. Arshavin mükemmel bir hücumcu. Zhirkov da çok iyi. Sol kanatta çok güçlüler. Maç uzatmaya gitmeden bile Rusya tur atlayabilirdi. Tamamen hakettiler. Ama şimdi İspanya'ya karşı oynayacaklar yeniden. Grupta 4-1 yenilmişlerdi. Eğer İspanyollar o maçı baz alıp Rusya'yı küçük görürse çok yanılır. Arshavin o maçta yoktu ve Rusya Arshavin'le çok değişti. Güzel maç olacak.

Finali malesef Almanya-İspanya oynar gibi geliyor bana.

No comments: